Office of Curriculum & Instruction

Jennifer Knapp
Director, Curriculum & Instruction

Taryn Frye, (614) 797-5888
Secretary


The Office of Curriculum & Instruction Services oversees the district’s curriculum and instruction, linking teachers and other instructional staff with the resources and support they need to help students achieve in a standards-based system.

It is responsible for aligning curriculum, instruction and assessments to Ohio's New Learning Standdards; developing, selecting and supporting standards-based curriculum across the district; implementing effective instruction and assessment strategies to meet students' differentiated learning styles and needs; and providing staff professional development that demonstrates a commitment to educational excellence, ensuring students are prepared to contribute to the competitive and changing world in which we live.

Curriculum Specialists

Daphne Irby: Elementary Mathematics & Science
Jamie Lipp: Elementary English Language Arts & Social Studies
Michael Huler: Secondary Mathematics
Lyndsey Manzo: Secondary Science
Dr. Jill Williams: Secondary English Language Arts & Social Studies
 
Coordinator
Jennifer Fry: Technology Integration Coordinator
Diane Santilli, Secretary
(614) 797-5887
 
Technology Integration Coaches
The primary role of the educational technology coaches is to support teachers in building their capacity to integrate technology into lessons as required by Ohio's new learning standards.

Lane Halterman - Cherrington, Hawthorne, Huber Ridge, McVay, Wilder, Blendon MS, South HS, AEC/ELC
David HaywardAlcott, Fouse, Robert Frost, Genoa MS, Heritage MS, Central HS, Emerson/Longfellow
Kim Niles - Annehurst, Hanby, Mark Twain, Pointview, Whittier, Walnut Springs MS, North HS

 


 
Curriculum & Instruction also oversees the following areas:

Media Specialists
The library media specialist has many roles and responsibilities including teacher, instructional partner, information specialist, and program administrator.
 
Amy Hamrick - Central HS
Debbie King - South HS
Elisabeth Rauch- North HS

Kris Konik - Heritage MS
Deanna McDaniel - Genoa MS
Jean Trimble - Walnut Springs MS
Karen Yingling - Blendon MS

Sara Benge - Alcott & Annehurst ES
Lori Boyd - Robert Frost & Wilder ES
Judith Gawelek - Huber Ridge & Whittier ES
Beth Meta - Fouse, Emerson & Longfellow ES
Monty Maceyko - Hawthorne & Hanby ES
Bethany Solich - McVay & Pointview ES
Pam Todd - Mark Twain & Cherrington ES
Documents